מעילה בעסק? כך תזהו ותמנעו

לייעוץ ראשוני חייגו: 054-4674434

תקופות בהן המצב הכלכלי מתערער הן התקופות הרגישות ביותר למעילות וגניבות בעסקים וחברות, וזו בדיוק התקופה בה אנו נמצאים כרגע. לצערנו, עוד מאז תחילתה של מגיפת הקורונה, המצב הכלכלי בישראל ובעולם כולו ממשיך להידרדר, מה שמוביל לגידול בהיקף המעילות והגניבות בבתי עסק.

חשוב להבין כי ככל שתדעו לזהות את זה מוקדם יותר, כך יהיה לכם הרבה יותר קל לעצור את זה, וכך הנזק שיגרם כתוצאה מאותה גניבה או מעילה יהיה קטן יותר. לכן, חשוב מאוד לדעת כיצד לזהות מעילות או גניבות בעסק, ולדעת כיצד לעצור אותן בזמן.

אמנם, לרוב העסקים, במיוחד העסקים הקטנים, אין יכולת לעבוד עם חברות מקצועיות אשר מבקרות באופן מקצועי את העסק ויכולות לזהות את הבעיות הללו בזמן, ולכן הם חייבים לדעת לזהות זאת בעצמם. קראו את המאמר הבא ותמצאו כמה דרכים לזיהוי של מעילות או גניבות בעסק מוקדם, ודרכים להתמודדות נכונה עם הבעיות הללו ומניעה שלהן.

ניהול משברים בעסק

שימו לב ליציאות של העובדים לחופשה

במשרד החקירות שלנו מופעלת מחלקה ייעודית לחקירות כלכליות של מטרה היא לזהות את הפרצות ולחשוף את אותם אנשים שמועלים הן בכסף והן בסחורה. אתם מוזמנים לקבל מאיתנו יעוץ ראשוני שבו נבין יחד את הצורך וונסיבר כיצד אנו יכולים לעזור לכם.

במקרים רבים בהם התגלו מעילות במקומות עבודה התברר כי העובד אשר ביצע את המעילה כלל לא יצא לחופשה במשך תקופה ארוכה מאוד, לעיתים אפילו שנים. עובדים אשר מבצעים מעילות במקום העבודה שלהם יודעים כי הדרך לגלות את המעילה היא כאשר הם בחופשה ועובדים אחרים צריכים לבצע את העבודה שלהם, ולכן הם בדרך כלל לא יפספסו שום יום עבודה. עובד אשר במשך תקופה ארוכה מאוד לא יוצא לחופשה כלל, מגיע ראשון ויוצא אחרון, צריך להדליק לכם נורה אדומה.

בצעו הפרדת סמכויות

כאשר עובד אחד אחראי על מגוון רחב של פעולות, יש לו חשיפה גבוהה יותר למצבים שיאפשרו לו לבצע מעילה או גניבה. למשל, כאשר עובד אחד מנהל את המחסן, משלם לספקים, מקבל את המלאי, סופר ומעדכן אותו במערכות החברה, הוא יכול, למשל, לסכם עם הספק על אספקה של כמות קטנה יותר ממה ששולם לו עליו, ולחלק את הרווחים.

בכדי למנוע מעילות או גניבות בעסק, הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות הוא להפריד את התפקידים הללו ולחלק את הסמכויות לכמה עובדים שונים. בצורה הזו כל עובד יודע כי מעילה שלו יכולה להתגלות על ידי עובד אחר ולכן הסיכון לביצוע מעילות כאלו יהיה הרבה יותר גבוה.

קיימו ביקורות לא צפויות

בכדי לצמצם את הסיכוי למעילות בבית העסק, קיימו ביקורות פתע שונות. ברגע שעובדים יודעים כי בכל רגע נתון יכולים לבקר בפתאומיות את העבודה שלהם, הם יהיו הרבה יותר דרוכים וכך הסיכון לביצוע מעילות או גניבות יהיה נמוך יותר. אל תוותרו על ביקורות כאלו, גם באופן פיזי וגם ביקורות ממוחשבות על הרישומים והפעולות השונות של העובדים, ואף בקשו הסברים לפעולות שונות על מנת שהם יהיו מודעים לכך שהם נתונים תחת ביקורת כל הזמן.

התקינו מערכות ממוחשבות חכמות

היום ניתן למצוא מערכות ממוחשבות חכמות אשר יודעות לזהות בזמן אמת מעילות ובעיות שונות ויכולות להתריע בזמן אמת למנהלי העסק על חריגות שונות. המערכות הללו חוסכות מכם את הצורך לבצע בדיקות קפדניות מידי יום ואתם יכולים לדעת כי תקבלו התראה במגוון רחב של פעולות חריגות, אם יהיו כאלו.

אל תאפשרו לעובד אחד לבצע את אותו תפקיד לאורך זמן רב מידי

כאשר עובד מבצע את אותו תפקיד לאורך זמן הוא מכיר את התהליך היטב ויודע כיצד לבצע פעולות חריגות מבלי להתפס. בנוסף, כאשר עובדים יודעים כי בעסק קיימת רוטציה בתפקידים, הם יודעים כי מעילה שלהם תתגלה על ידי העובד שיחליף אותם, ולכן יחששו לבצע זאת.

לייעוץ ראשוני חייגו: 054-4674434