כיצד להגן על העסק מפני גניבות

לייעוץ ראשוני חייגו: 054-4674434

גניבה יכולה להיות הרת אסון לכל עסק, קטן או גדול. גניבה של כסף מתוך העסק, של סחורות או אפילו גניבה של מידע, יכולה לגרום לנזקים רבים מאוד. כאשר גניבה כזו מתרחשת רבים מבעלי העסקים יתקשו להודות על כך, ובמקום לספר ולגרום לחברה להראות חלשה או לא בטוחה מספיק, רבים יעדיפו לפתור את הבעיה בכוחות עצמם.

אך אם אתם רוצים למנוע את זה מראש, ורוצים לדעת כיצד להגן על עצמכם ועל העסק שלכם מפני גניבות, קראו את המאמר הבא ותמצאו כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם בכך.

חקירות כלכליות

ביצוע ביקורות פנימיות בתוך העסק

אנו בסער חקירות נמצאים כבר מעל 25 שנה בתחום העסקי, ואפשר לומר שראינו כבר הכל, הניסיון הרב מאפשר לנו לזהות את מקורות החולשה ולחסום אותם עוד לפני שהבעיות מתחילות, אנו מבצעים חקירות כלכליות בעסקים, חשיפת הונאות, גנבות, מבדקי אמינות לעובדים, שירותי קב"ט ועוד.

לא פעם חשפנו מעילות שבתחילה היה נראה שמדובר בגניבות קטנות, אבל בחקירה מעמיקה התברר שהם נמשכו לאורך שנים רבות וכללו כסף רב וסחורה, 

הרבה פעמים המקור של הגניבה הוא בתוך העסק. בעסקים בהם אין בקרה פנימית לא מעט פעמים מנהלי העסק נכנסים לשאננות אשר חושפת את העסק לגניבות ממגוון רחב של סוגים שונים. אם אתם רוצים להגן על העסק שלכם ולא ליפול קרבן לגניבות הללו, אתם חייבים לבצע ביקורות פנימיות בעסק ולעבוד עם חוקרים מומחים בתחום אשר יבנו לכם תכנית בקרה אסטרטגית ויאפשרו לכם לצמצם את הסיכונים לגניבות או מעילות בתוך העסק בצורה משמעותית.

מעורבות של בעל העסק

בעל העסק עצמו חייב להיות הראש המפקח על כל הפעולות בעסק. גיוס של עובדים חדשים חייב לקבל את אישורו הסופי, חתימה על צ'קים לספקים רק הוא יכול לספק, שיחות עם הבנקים מתקיימות רק מולו וכד'. כל פרט כזה יכול להשפיע בצורה משמעותית מאוד על בטיחות העסק. בצורה הזו הבנקים, רואי החשבון, המנהלים בעסק, העובדים, הלקוחות – כולם יודעים כי המילה הקובעת היא של בעל העסק עצמו וכך לא יקרו מצבים של גניבות המתרחשות כאשר אחרים מזדהים כמיופי כח של בעל העסק או אנשים המורשים לבצע פעולות בשמו.

זיהו סיכונים

בצעו ניתוח של העסק שלכם וזהו את המקומות בהם יכול להיות סיכון משמעותי לגניבה או מעילה. לדוגמא, תשלומים במזומן, מלאי ומחסנים, תשלומי שכר, רכישות עבור החברה וכדומה. מי שמתעסק בתחומים הללו יכול להיות בעל סיכוי גבוה יותר לבצע גניבה או מעילה בעסק, ולכן שם חשוב לבצע בקרה קפדנית יותר ובחינה תקופתית של העובדים.

אחת הדרכים לפתור את זה היא חלוקה של הסמכויות בין העובדים בעסק. לדוגמא, לא יהיה עובד שגם משלם על הסחורה, גם מקבל אותה וגם מעדכן את המלאי. כל פעולה כזו תבוצע על ידי עובד אחר כך שבסופו של דבר יהיה הרבה יותר קשה לבצע גניבה או מעילה כזו.

ביקורות פתע

ביקורות פתע מאפשרות לשמור על מצב בו העובדים יודעים כי בכל רגע נתון הם יכולים להבדק, ולכן הם יחששו לבצע פעולות אסורות. אלו יכולות להיות ביקורות פיזיות במקומות שונים בחברה, או אפילו ביקורות דרך מערכות המחשב של החברה, הקופות וכדומה. כל ביקורת כזו, במיוחד אם היא פתאומית ולא ידועה מראש, שומרת על הדריכות של העובדים בחברה ובצורה הזו היא מצמצמת את הסיכון למעילות או גניבות בחברה.

גיוס נכון של עובדים

המקור ההתחלתי ממנו יכולות להגיע גניבות או מעילות לחברה הוא העובדים. לכן השלב החשוב ביותר שיסייע לכם במניעה של גניבות או מעילות הוא גיוס נכון של עובדים לחברה. הקפידו לבצע בדיקות רקע של העובדים ולבחון לעומק כל עובד ועובד, את הניסיון שלו, העבר שלו, המצב האישי שלו וכל דבר שיאפשר לכם להיות בטוחים כי אתם שוכרים עובדים אמינים ומקצועיים אשר יוכלו לבצע את עבודתם נאמנה ולשמור על החברה שלכם.

לייעוץ ראשוני חייגו: 054-4674434