העובד מועל בכספי החברה? כך תזהו ותחשפו

מעילה מוגדרת בתור סוד של הונאה, אשר מתרחשת על ידי אדם, או על ידי קבוצה של אנשים, אשר מנצלים את התפקיד שלהם או את היכולות שלהם על מנת לבצע עבירות שונות. בתוך חברות או ארגונים, מעילה נכללת כאחת משלושה סוגים:

  1. גניבה של כסף – הסוג המוכר ביותר של המעילות. עובד שמנצל את המעמד שלו או את ההרשאות שניתנו לו במסגרת העבודה שלו, בכדי לבצע גניבה של כספים מתוך החברה.
  2. גניבה של מידע – עובד אשר משתמש במידע שיש לו מתוך העבודה שלו בחברה על מנת לגנוב מידע מתוך החברה, בין אם זה לצרכים אישיים (כמו מידע איתו ישתמש על מנת להתחרות בחברה עצמה לאחר שיעזוב אותה) או מידע אותו הוא מעביר לגורמים אחרים לשם ריגול תעשייתי, מכל סיבה שהיא.
  3. גניבה של לקוחות – עובד אשר מתכנן עזיבה של החברה והקמה של חברה מתחרה ולשם כך גונב את לקוחות החברה הקיימים ומעביר אותם אל העסק החדש שלו, או אל חברה קיימת אליה הוא מצטרף.

מעילות כאלו הן חמורות מאוד ויכולות לגרום לנזקים רבים לחברה, כל חברה, בכל סדר גודל, ולכן חשוב מאוד למצוא את המועלים הללו בזמן ולמנוע מעילות בתוך החברה שלכם.

הקושי באיתור המעילה

לרוב, מעילות בתוך חברה מבוצעות על ידי עובדים בכירים, על ידי אנשים שכבר מעורים היטב בתוך החברה ויודעים כיצד לפעול על מנת להסתיר את המעילה שלהם. בדרך כלל המעילות הללו מבוצעות על ידי עובדים בכירים, ולרוב, הן מתגלות רק כאשר כבר מאוחר מידי.

לכן, היום בחברות גדולות רבות, במיוחד כאלו אשר עוסקות בתחומים רגישים וחברות אשר מבצעות עסקים בסכומים גבוהים מאוד, החברות עובדות עם חוקרים פרטיים וקב"טים מקצועיים אשר יכולים להציע לכם בדיקות קבועות לכלל העובדים ויכולים לשמור על החברה ולהעניק לה ביטחון מפני מעילות כאלו ואחרות.

למה כדאי לעבוד עם חוקרים פרטיים?

בכדי להגן על החברה שלכם בצורה הטובה ביותר, ולא להגיע למצב בו אתם מגלים את עניין המעילה מאוחר מידי, עבודה עם חוקרים פרטיים באופן קבוע היא חשובה מאוד.

בדרך כלל, החוקר הפרטי יבצע את העבודה שלו בשני מישורים:

  1. עבודה שוטפת – משרדי חקירות פרטיים אשר עובדים באופן פרטי עם חברות שונות מציעים שירותי קב"ט אשר נמצא בחברה באופן קבוע והוא בודק את כלל העובדים באופן שוטף. הבדיקה הזו היא כחלק משגרת היום ואינה מפריעה לעובדים או גורמת להם להרגיש כי הם תחת חקירה מתמדת, מה שיכול להוביל למצב לא נעים או לפגוע בסביבת העבודה בחברה.
  2. עבודה חריגה – במקרים בהם מתגלה חשד למעילה, משרד החקירות יתחיל בחקירה סמויה בה הוא ינסה לאשש את החששות הללו ולבדוק האם יש בהם ממש, הוא ינסה לבדוק את העובדים השונים, לבחון את היקף המעילה ולמצוא את המעורבים בנושא. רק לאחר שהחוקר הפרטי ימצה את כל החקירה הסמויה ויקבל את כל המידע שהוא יכול לקבל בצורה הזו, הוא יעבור לחקירה גלויה של ממש הכוללת חקירות של העובדים ועוד.

מה עושים במידה ומתגלה מעילה?

במקרה כזה, מה שתעשו תלוי מאוד בסוג החברה ובאופי המעילה. לדוגמא, חברה אשר עוסקת בכספים ציבוריים חייבת לדווח על המעשה מיד במידה ומדובר במעילה של כספים, לעומת זאת בחברות בהן בוצעה מעילה הכוללת גניבה של עובדים, לא תמיד החברה תרצה לערב את גורמי אכיפת החוק על מנת שלא לפגוע במוניטין של החברה.

לכן, בשלב הזה חשוב מאוד לעבוד עם יועצים משפטיים ויועצים עסקיים מומחים אשר יוכלו לתת לכם את העצות הטובות ביותר ולכוון אתכם למקום בו תוכלו להתמודד עם הבעיה הזו באופן הנכון ביותר.

זכרו – לעיתים הדחף הראשוני הוא לתפוס את העובד האשם ולכלות בו את הזעם שלכם אך צעד כזה הוא לא נכון ויכול לפגוע בכם בהמשך. במקום זאת, התייעצו עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון לנושא הזה וכך תוכלו לפעול בצורה נכונה ותדעו מהם הצעדים המתאימים ביותר שעליכם לבצע כדי לצמצם את הנזקים שנגרמו לחברה ואפילו להחזיר חלק ממה שניתן, בין אם אלו לקוחות, כספים או אפילו מידע סודי.