באילו הדרכים ניתן לעקוב אחר עובדים?

זה אולי נשמע כמו נושא שפחות נעים להתעסק בו, אך היום מעסיקים רבים כבר יודעים כי לפעמים, אין ברירה, והמעסיק מוכרח  לדעת מה בדיוק קורה עם העובדים שלו.

זה יכול להיות מכל מיני סיבות – ירידה בתפוקה במקום העבודה, שמועות או הוכחות להפרות אמונים, חשש להדלפות מידע, בדיקה לפני החלטה על קידום של עובד או פיטורין ועוד. בכל מקרה, אם אתם מחליטים לבצע מעקב אחרי העובדים בעסק שלכם, אתם צריכים לדעת שלא כל דבר אתם יכולים לעשות, וישנם צעדים שיכולים אפילו להעמיד אתכם באחריות פלילית.

לכן, אם אתם רוצים או צריכים לבצע מעקב שכזה, קראו את המאמר הבא ותמצאו מידע חשוב שיאפשר לכם לדעת מהן הדרכים בהן תוכלו לעשות זאת, ובמסגרת החוק.

מעקב אחרי עובדים

עבודה עם חוקר פרטי מקצועי

מעקב אחרי עובדים חייב להתבצע אך ורק על ידי חוקרים פרטיים מקצועיים. חוקר פרטי יודע כיצד לבצע את עבודת החקירה במסגרת החוק ובצורה שלא תחשוף אתכם לביצוע עבירות פליליות או עבירה על חוק הגנת הפרטיות.

חוקר פרטי יבצע את עבודת החקירה בצורה יסודית ונכונה, ויתן לכם את כל המסקנות, אך כאשר המסקנות הללו הושגו בצורה חוקית ולא באופן שבסופו של דבר יכול לפגוע בכם או בעסק שלכם.

האם מותר להתקין מצלמות אבטחה למעקב?

לכל עסק מותר ללא כל ספק להתקין מצלמות אבטחה בחברה עצמה. אם אתם חוששים כי יש עובד מסויים שגונב כספים מהקופה או מוצרים מהחנות, מצלמות אבטחה אשר מתעדות את העסק כולו יכולות לסייע לכם לאתר את המידע הזה ולקבל הוכחות ברורות בקלות רבה מאוד.

חשוב מאוד לבצע התקנה של מצלמות אבטחה על ידי אנשי מקצוע בתחום אשר ידעו כיצד מצד אחד לבצע את ההתקנה בצורה שתכסה את כל השטחים הרלוונטיים ותמנע "שטחים מתים" שלא נראים במצלמת האבטחה, ומהצד השני המצלמות לא יצלמו שטחים פרטיים האסורים בצילום, כמו למשל חדרי שירותים.

האם אפשר לעקוב אחר הטלפון הנייד של העובדים?

במידה ומדובר בטלפונים ניידים פרטיים של העובדים, אין לכם רשות לחדור לשום מידע מהטלפון הזה, בין אם בהסתר או בין אם בדרישה מהעובד לחשוף את המידע בטלפון הנייד שלו. יחד עם זאת, אם אתם מספקים לעובדים בעסק שלכם טלפונים ניידים מטעם החברה, אתם יכולים לבדוק את יומני השיחות, אך אין לכם רשות להאזין לשיחות ללא הסכמה מהעובד או לחדור למידע פרטי בטלפון ללא אישורו של העובד.

האם אפשר לקרוא את המיילים של העובדים?

הדרך היחידה בה אתם יכולים לקרוא דברי דואר אלקטרוני של עובדים היא במידה והם יודעים ללא ספק כי מדובר בכתובת דואר אלקטרונית משותפת והדואר שבה יכול להקרא על ידי כל עובד וכל גורם שמעוניין בכך. כל עוד מדובר בכתובת דואר אלקטרוני של עובד מסוים, לא ניתן לקרוא את תכתובות הדואר בתוכו, אלא אם כן יש חשד סביר לכך שיש שם הוכחות לעבירה מסוימת ואז ניתן לבקש לכך צו מבית המשפט.

האם אפשר לעקוב אחר הרכבים של העובדים?

במידה ואתם מספקים רכבי חברה לעובדים שלכם, ניתן לעקוב אחר מכשיר האיתור של הרכב בכדי לבדוק היכן היה הרכב, בשעות העבודה של העובד בלבד ולא בזמן הפרטי שלו, ותוך שהוא מודע לכך שאתם יכולים לבדוק את המידע הזה בכל רגע נתון.

מה עושים אם צריכים מעקב בדרכים נוספות?

כאן זו כבר עבודתו של חוקר פרטי מקצועי שיבצע מחקר ומעקב שמבוסס על המון יצירתיות וניסיון בכדי שיביא לכם את התוצאות.