טיפים כיצד לעבור בהצלחה מבחן אמינות

בשנים האחרונות מבחני אמינות הפכו לנפוצים מאוד, וכמעט כל חברה מקפידה לבצע את המבחנים הללו לפני גיוס של עובדים חדשים, ובפעמים רבות גם במהלך העבודה עצמה אחת לתקופה.
מבחני אמינות הם חשובים מאוד, במיוחד בתפקידים בהם יש רגישות בטחונית או נגיעה בכספים. אתם חייבים להיות בטוחים כי העובדים איתם אתם עובדים הם אמינים מספיק בכדי להתעסק בעבודות הרגישות הללו ולהשלים את המשימה שלהם על הצד הטוב ביותר.
אמון בעובדים הוא הבסיס של כל עסק. העסקה של עובדים שהם לא מספיק אמינים, או עבודה בצורה בה אתם תמיד חושדים בעובדים שלכם, אלו דברים שיכולים לפגוע בצורה משמעותית מאוד בכל עסק, ולכן חשוב מאוד לבצע את המבדקים הללו במגוון רחב מאוד של תחומים.

למה זה כל כך חשוב?

הנזק שיכול להיגרם לארגון כתוצאה מעבודה עם עובדים שאינם מספיק אמינים הוא משמעותי ויכול להיות גדול מאוד. זה יכול להתחיל מעבודה שמבוצעת בצורה לא מקצועית, ועד הפרת אמון וביצוע עבירות פליליות כמו גניבה, הונאה, ריגול תעשייתי ועוד.

אנחנו שומעים על ההשפעות של הפרת האמון הזו כל הזמן, לעיתים במקרים קטנים אשר גורמים נזק לחברה, אך לא לאורך זמן, ולעיתים בנזקים משמעותיים מאוד אשר אפילו יכולים להוביל לסגירתה של החברה, כמו במקרה המעילה של אתי אלון עם הבנק למסחר.

מה זה בכלל מבחן אמינות?

מבחן אמינות הוא מבחן אשר מאפשר לאבחן את רמת האמינות של המועמדים לעבודה, או אנשים שכבר עובדים באותו מקום עבודה. בדרך כלל מבחני אמינות הם מבחנים אשר מבוצעים על גבי מחשבים וכוללים מגוון רחב של שאלות אמריקאיות במגוון עצום של תחומים שונים.

אחד מהדברים שנבדקים במבחן, מעבר לתשובות עצמן, הוא כמה זמן לקח לנבדק להשיב לכל שאלה, מה שיכול להצביע על חשיבת יתר או תשובה לא כנה.

מדובר במבחנים מורכבים מאוד, בהם יש שאלות בתחומים רבים מאוד, החל מעניינים אישיים ועד לדעות, מצב כלכלי, כיוונים פוליטיים ועוד. בסופו של דבר, אין באמת תשובות שהם לא נכונות, אבל יש תשובות שיכולות להעיד על קיצוניות שפחות מתאימה לחברה, או אפילו זיהוי שקרים אשר מעיד על חוסר אמינות.

איך אפשר להתכונן למבחן אמינות?

אחד הדברים שגורמים לכשלונות המשמעותיים ביותר במבדקי אמינות הוא העובדה שאנשים מנסים להתכונן אליהם, ובצורה לא נכונה. לרוב, סיבת הכשלון היא חשיבת יתר, או ניסיון לענות על תשובות שירצו את הבוחנים, כאשר זו לא האמת מבחינת הנבחן.

לכן, הכנה למבחני אמינות צריכה להיות בצורה שונה, לא בדרך שאתם חושבים שצריך להתכונן למבחן, אלא בדרך המתאימה להכנה למבחן. כדאי לבחור בהדרכות מקצועיות אשר המטרה שלהן היא לא לתת לכם לתרגל תשובות ש"ירשימו" את הבוחנים, אלא להבין את ההיגיון שעומד מאחורי המבחן הזה.

בצורה הזו לא תגיעו למבחן מתוך ניסיון להבין את מה שעומד מאחורי כל שאלה, לא תמצאו את עצמכם מבזבזים זמן רב מאוד על כל שאלה, ועונים על שאלות כי זה מה שאתם חושבים שאתם צריכים לענות, מה שבסופו של דבר יכול להוביל אתכם לכשלון במבחן הזה.

כיצד נקבעות התשובות למבחן האמינות?

מבחני אמינות מבוצעים על ידי חברות מקצועיות המתמחות בתחום ועל ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב מאוד בתחום. התוצאות של המבחנים עוברות בדרך כלל דרך תכנת המחשב אשר מראש מתוכנתת למצוא את הפרמטרים המתאימים, ולאחר מכן – במיוחד במבחנים בעלי התוצאות הלא צפויות, אנשי המקצוע המומחים בתחומת מבצעים בדיקה אישית ומנתחים את התוצאות על מנת לקבוע את מהימנותו של האדם אשר ביצע את המבחן.

לכן חשוב מאוד לבצע את המבחנים הללו עם חברות מקצועיות וידועות בתחום, וחברה אשר רוצה לבצע מבדקי אמינות לעובדים שלה או למועמדים לעבודה, חייבת לבדוק היטב את העוסקים בתחום ולבחור חברה מקצועית ומומחית בתחום אשר תוכל לבצע עבורם את העבודה על הצד הטוב ביותר, ולסייע להם לאתר את העובדים האמינים ביותר ואת העובדים שיוכלו להשתלב בחברה בצורה טובה והם יכולים לסמוך עליהם שלא יהיו איתם בעיות אמינות, ניסיונות הונאה או כל דבר דומה שאפשר מראש לזהות סימנים שלו.