חשיפת גניבה ממקום העבודה

ישנן פעולות רבות אשר יכולות להיות מבוצעות על ידי מגוון גורמים שונים ולגרום לנזקים והפסדים לעסק או לארגון מסויים. מצב של גניבה, מעילה או כל דבר דומה, יכול להוביל את החברה לסחרחורת של חקירות, הפסדים, פטנטים שדולפים החוצה, "חורים" בתקציב ועוד. לכן, בעסקים רבים בהם מתגלה גניבה, או אפילו רק חשד לגניבה, מעדיפים לפנות כמה שיותר מהר אל משרד מקצועי של חוקרים פרטיים אשר יאתרו את המקור של הגניבה, ימצאו את האחראים לה, יספקו הוכחות אשר יאפשרו תביעה אזרחית או פלילית וכמו כן, יסייעו לחברה להתמגן לעתיד כדי שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם שוב.

אילו גניבות יכולות להתרחש בתוך ארגונים?

רבים חושבים שגניבה במקומות עבודה היא גניבה של כסף מהקופה או מוצר יקר, אבל למעשה, מדובר בתחום הרבה יותר רחב מזה. יש מגוון רחב מאוד של גניבות שונות אשר יכולות להתרחש בתוך חברות וארגונים כמו:

  • גניבה של מידע, שרטוטים או חומר כל שהוא מתוך החברה והעברה לגורמים שלישיים או אפילו לשימוש אישי של הגונב, אך לא עבור החברה. כל זה נכלל תחת ההגדרה של ריגול תעשייתי.
  • גניבה של מוצרים מאזורי הייצור או מהמחסן לטובת שימוש אישי או גרוע יותר – מכירה שלהם במחיר נמוך יותר ממחירי השוק.
  • גניבה של ציוד המשמש לעבודה ושייך לחברה כמו מחשבים, ציוד אלקטרוני, מכונות ומכשירים שונים וכל דבר דומה. כל גניבה כזו יכולה להוביל לנזק גדול לחברה וחשוב לאתר אותה בזמן.
  • פגיעה מכוונת בציוד של החברה, בכדי להפוך אותו לבלתי שמיש. במקרים מסויימים גילינו חברות כי בהם עובד היה גורם לתקלה במכונה אשר היתה גורמת לחברה לקנות חדשה ולזרוק את המכונה הישנה, אותה הוא היה לוקח, מתקן ומוכר בשוק היד שניה.
  • גניבה של שכר מבחינת שעות העבודה. דיווח של שעות עבודה הרבה יותר ארוכות מאלו שבאמת בוצעו על ידי העובד.
  • שימוש במכונות ייצור או תעשייה לייצור למטרות אישיות.
  • שימוש ברכב שהתקבל ממקום העבודה למטרות שלא מאושרות על ידי החברה, שאיבת דלק והעברה לרכב אחר וכדומה.
  • דיווח על הוצאות לקבלת החזרים ממקום העבודה כאשר אלו הוצאות מזוייפות או כאלו שלא באמת בוצעו למטרת עבודה.

כמעט בכל חברה יש גניבות – לא בכל חברה מודעים לזה

רק בשנים האחרונות החלה יותר להתעורר המודעות לגניבות של עובדים במקומות עבודה, אך עדיין, אין מספיק מודעות לנושא הזה ולמורכבות שלו. כאשר מדברים על גניבה במקום העבודה רוב המעסיקים חושבים כי מדובר בגניבה של כסף מהקופות או מחשבונות הבנק, אך זה הרבה יותר רחב והרבה יותר חמור.

גם אם מדובר במפעל אשר מייצר אלפי מוצרים מידי חודש, חשבו לרגע על גניבה של כמה עשרות מוצרים מהמחסן על ידי עובד ומכירה שלהם במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק. במצב כזה, אתם לא רק מפסידים כסף על המוצרים עצמם ועל הלקוחות שהפסדתם ורכשו את המוצר ישירות ממנו, אלא אתם גם מפסידים במוניטין שלכם ובערך של המוצר בכך שאנשים יכולים למצוא אותו במחיר הרבה יותר נמוך מהתמחור שלכם.

וככל שתזניחו את הבעיה ולא תטפלו בה, היא תלך ותחמיר. לא משנה באיזה סוג של גניבה מדובר, זה תמיד מתחיל בקטן אך הולך וגדל עם הזמן. ברגע שאתם מודעים לכך שזה יכול לקרות, ואפילו מבצעים בדיקות מקצועיות על ידי חוקרים פרטיים מידי פעם, אתם יכולים לאתר את הבעיה כאשר היא עוד קטנה ולעצור את האחראיים לה כמה שיותר מהר.

חקירות פרטיות לחברות וארגונים

ביצוע חקירה פרטית בתוך הארגון כולל עבודה סמויה לחלוטין. אחת החששות של מנהלים רבים היא שהעובדים יגלו על החקירה ואלו שבאמת אמינים ירגישו שלא בנוח עם זה שלא מאמינים להם ויאבדו את האמון בחברה, מה שבסופו של דבר יפגע בחברה. לכן, כאשר מבצעים חקירות כאלו מבצעים אותן בצורה סמויה לגמרי – במידה ואף אחד לא אשם ולא היתה כלל גניבה, איש לא ידע כי בוצעה בכלל חקירה, ובמידה ואכן יתגלו מעורבים בגניבה כזו או אחרת, העובדה שבוצעה חקירה תאפשר גם להציג ראיות לבית המשפט או למשטרה ולהתמודד עם הבעיה בצורה הטובה ביותר.