איך לצלוח את בדיקת הפוליגרף?

בדיקת פוליגרף או בדיקת גלאי שקר נועדה לנתח תגובות פיזיולוגיות לשאלות מסוימות כדי לקבוע אם הנבדק דובר אמת או לא. רמת הדיוק של תוצאות המבחן הזה הועמדה במחלוקת נרחבת על ידי רבים אך למרות זאת, הבדיקה משמשת באופן שוטף לסינון מועמדים לעבודה וחקירת חשודים בפלילים.

אם אתם עומדים לעבור מבחן פוליגרף בקרוב, ורוצים להגיע אל המבחן מרוכזים ולהגדיל את הסיכויים שלכם לעבור אותו בהצלחה, קראו את המאמר הבא ותמצאו מידע חשוב שיעזור לכם לקראת הבדיקה.

מבחן פוליגרף

כיצד עובדת בדיקת פוליגרף?

בדיקת פוליגרף היא לא רק חיבור למכונת הפוליגרף, אלא הרבה מעבר. הבוחן יתחיל לבצע תצפיות על האדם הנבחן כבר ברגע שהוא נכנס למרכז הבדיקה. בוחן פוליגרף מיומן יבחין ויתעד רמזים לא מילוליים הקשורים לשקר או ללחץ לא טבעי של האדם, לכן כדאי שתדעו להכיר את שפת הגוף שלכם, ולהתנהל בצורה נכונה כבר מהרגע הראשון.

מכשיר הפוליגרף מתעד קצב נשימה, לחץ דם, דופק והזעה. מכונות מתוחכמות יותר כוללות הדמיית תהודה מגנטית (MRI) של המוח. במהלך הבחינה, תגובות פיזיולוגיות לשאלות לא רלוונטיות, אבחנתיות ורלוונטיות מושוות כדי לזהות שקרים, כאשר במהלך המבחן ניתן לחזור על השאלות פעמיים עד שלוש פעמים בכדי לזהות שינויים פיזיולוגיים של הנבחן בעת המענה. ישנם מקרים בהם הנבדק עשוי להתבקש לשקר בכוונה כדי לעזור לבוחן לקבוע ערכי בסיס להשוואה של תוצאות הבדיקה, וכדאי לדעת את זה.

בדיקת פוליגרף אורכת בדרך כלל שעה עד שלוש שעות, כולל הערכת הרקע, היסטוריה רפואית, הסבר על הבדיקה, בדיקת הפוליגרף בפועל וניתוח התוצאות.

אל תלכו על כל העצות שתמצאו ברשת

האינטרנט מלא בעצות על דרכים לנצח מבחן פוליגרף, אך רבים מהרעיונות הללו אינם יעילים במיוחד. לדוגמה, לנשוך את הלשון או לשים נעצים בנעל כדי להשתמש בכאב כדי להשפיע על לחץ הדם, זה לא ישפיעו על רמות ההזעה. עצה נוספת שרואים לא מעט היא לדמיין שקר כשאומרים את האמת ולדמיין את האמת כשאומרים שקר, אך זה לא יעבוד כי זה מבסס הבדלים בין שקר לאמת. זכרו, הבדלים בין האמת לשקר הם הבסיס למבחן.

אז איך אפשר לעבור בהצלחה את מבחן הפוליגרף?

  1. הקפידו על שינה טובה בלילה שלפני הבדיקה על מנת להגיע כאשר הגוף שלכם נינוח והמוח ערני מספיק. חוסר בשעות שינה משפיע על הגוף שלנו ועל התגובות הפיזיולוגיות למגוון רחב של גירויים שונים, ולעיתים עייפות יכולה לגרום למכשיר הפוליגרף לזהות שינויים פיזיולוגיים שהבוחן יפרש כשקר, אך זה לא נכון.
  2. שמרו על כנות מלאה לאורך השיחה המקדימה לפני הבדיקה על מנת שהבוחן יתאים אותה אליכם. למשל, אם אתם סובלים מבעיות בלחץ הדם הוא יבצע יותר שאלות בקרה על מנת שיוכל לנתח את התוצאות בצורה נכונה יותר.
  3. חשוב מאוד להבין כי כל הסחת דעת בעת הבחינה יכולה לגרום למכשיר לזהות נתונים שהם לא נכונים. השאירו את הבעיות שלכם בבית ואל תאפשרו לעצמכם להגיע לבחינה כשאתם מוטרדים או מודאגים. את יום הבחינה פנו לחלוטין כך שלא תהיו לחוצים להגיע לפגישה או משהו חשוב, מה שיגרום לכם לדאוג לגבי הזמן וישפיע על המדדים שלכם. כל דאגה קטנה יכולה להשפיע, אז הישארו מרוכזים ונתקו את כל ענייני החוץ עד לאחר הבדיקה.
  4. אל תנסו להתכונן לבדיקת הפוליגרף. הרשת מלאה בטיפים ועצות איך "לרמות" את בדיקת הפוליגרף אך בפועל זה לא באמת עובד. ההפך, הניסיונות הללו לרמות את הבדיקה עלולות לגרום לכם דווקא לשיבוש גדול של הבדיקה ולתוצאות חיוביות שקריות, בדיוק ההפך ממה שאתם רוצים וצריכים.
  5. אל תנסו תרופות או סמים לפני הבדיקה. רבים מנסים לעשות זאת כדי להרגיע את הגוף אבל זה יכול רק להזיק לכם. אם הבדיקה מבוצעת על ידי בוחן מקצועי, לחץ או התרגשות לא פוגעים בתוצאה של הבדיקה ואם תקחו חומרי הרגעה שונים לפני הבדיקה אתם עלולים דווקא לגרום לבוחן לזהות את זה, ולהבין כי אתם מנסים לשבש את הבדיקה, מה שיכשיל אתכם בה כמובן.
  6. השתדלו לא לזוז בזמן הבדיקה. זכרו כי בבדיקת פוליגרף אתם מחוברים לאלקטרודות אשר מזהות כל שינוי פיזיולוגי ותזוזה רבה מידי תגרום לקפיצות של החיישנים אשר תוביל לזיהוי שקר, גם כאשר אתם דוברי אמת.